| Model | Width (mm) | Thickness (mm) |
|---|---|---|
| 8 x 3 | 8 | 3 |
| 8 x 4 | 8 | 4 |
| 10 x 3 | 10 | 3 |
| 10 x 4 | 10 | 4 |
| 10 x 5 | 10 | 5 |
| 12 x 3 | 12 | 3 |
| 12 x 3.5 | 12 | 3.5 |
| 12 x 4 | 12 | 4 |
| 12 x 4.5 | 12 | 4.5 |
| 12 x 5 | 12 | 5 |
| 12 x 5.5 | 12 | 5.5 |
| 13 x 2 | 13 | 2 |
| 13 x 3 | 13 | 3 |
| 13 x 3.5 | 13 | 3.5 |
| Model | Width (mm) | Thickness (mm) |
|---|---|---|
| 4 x 4 | 4 | 4 |
| 5 x 5 | 5 | 5 |
| 5.5 x 5.5 | 5.5 | 5.5 |
| 6 x 6 | 6 | 6 |
| 8 x 8 | 8 | 8 |
| 10 x 10 | 10 | 10 |
| 12 x 12 | 12 | 12 |
| Item | Specification |
|---|---|
| Material | 100% Kevlar Aramid Fiber |
| Continuous Operating Temperature | -50°C ~ 260°C |
| Short-Term Peak Temperature | Up to 300°C |
| Diameter Range | 2mm - 20mm (Customizable) |
| Standard Length | 250m/roll, 500m/roll (Custom lengths available) |
| Color | Standard: Yellow (Custom colors for bulk orders) |
| Braiding Structure | 8-strand, 12-strand (Customizable) |
| Tensile Strength | ≥ 2800 N/mm² |
| Elongation at Break | ≤ 3.5% |
| Wear Resistance | Excellent (Passes 5000+ hours of friction testing) |
| Chemical Resistance | Resists acids, alkalis, and common industrial solvents |