| Material | Kevlar |
|---|---|
| Flexibility | Flexible And Easy To Move In |
| Comfort | Lightweight And Breathable |
| Diameter | 76mm |
| Tear Resistance | High |
| Material | Kevlar |
|---|---|
| Specification | 50M Roll |
| Flexibility | Flexible And Easy To Move In |
| Comfort | Lightweight And Breathable |
| Certifications | Meets ANSI And EN388 Standards |
| Tear Resistance | High |
|---|---|
| Specification | 50M Roll |
| Material | Kevlar |
| Color | Yellow |
| Diameter | 46mm |
| Product Name | Glass Tempering Furnace Roller Sleeve |
|---|---|
| Application | Tempered Glass Machine Rollers |
| Material | Kevlar Aramid Fiber Sleeve |
| Diameter | 36mm |
| Size | Customized |
| Product Name | Glass Tempering Furnace Roller Sleeve |
|---|---|
| Application | Tempered Glass Machine Rollers |
| Material | Kevlar Aramid Fiber Sleeve |
| Diameter | 25mm |
| Size | Customized |
| Product Name | Glass Tempering Furnace Roller Sleeve |
|---|---|
| Application | Tempered Glass Machine Rollers |
| Material | Kevlar Aramid Fiber Sleeve |
| Diameter | 36mm |
| Size | Customized |
| Product Name | Glass Tempering Furnace Roller Rope |
|---|---|
| Application | Tempered Glass Machine Rollers |
| Material | Kevlar Aramid Fiber |
| Size | 5.5mm*5.5mm |
| Size | Customized |
| Product Name | Glass Tempering Furnace Roller Rope |
|---|---|
| Application | Tempered Glass Machine Rollers |
| Material | Kevlar Aramid Fiber |
| Size | 5.5*5.5mm |
| Size | Customized |
| Material | Kevlar Aramid Ropes |
|---|---|
| Knotability | Easy |
| Stretch | Low |
| Water Resistance | High |
| Heat Resistance | Up To 500°F |