| Product Name | Heaters |
|---|---|
| Application | Glass Tempering Furnace For Heating Glass |
| Material | Steel |
| Size | Customized |
| Usage | Tamglass Furnace Finland |
| Product Name | Glass Tempering Furnace Roller Rope |
|---|---|
| Application | Tempered Glass Machine Rollers |
| Material | Kevlar Aramid Fiber |
| Size | 10*4mm |
| Size | Customized |
| Material | Kevlar Aramid Ropes |
|---|---|
| Knotability | Easy |
| Stretch | Low |
| Water Resistance | High |
| Heat Resistance | Up To 500°F |
| Water Absorption | Low |
|---|---|
| Material | Kevlar Aramid |
| Melting Point | 500°C |
| Diameter | 3mm |
| Length | 100ft |
| Product Name | Universal Wheels |
|---|---|
| Application | Glass Drilling Machine Tempering Machine Etc |
| Material | Polyurethane |
| Size | D30mm* M14mm*90mm |
| Size | Customized |
| Product Name | Caster Wheels |
|---|---|
| Application | Glass Drilling Machine Tempering Machine Etc |
| Material | PU |
| Size | D38mm* M8*100mm |
| Size | Customized |
| Product Name | Caster Wheels |
|---|---|
| Application | Glass Drilling Machine Tempering Machine Etc |
| Material | Polyurethane |
| Size | D38mm* M8*100mm |
| Size | Customized |
| Sealing Method | Heat Sealable |
|---|---|
| Thickness | 0.001mm |
| Chemical Resistance | Resistant To Most Resins And Solvents |
| Recyclable | No |
| Width | 1.7 Meters To 3.0 Meters |